Gdy pracownik ucieka na L4 pracodawca nie jest bezradny

Wielu pracodawców zmaga się z problemem zbyt częstego oraz nieuzasadnionego korzystania ze zwolnień lekarskich przez swoich pracowników.

Szczególnie w dobie Pandemii, gdy łatwość uzyskania zwolnienia lekarskiego jest dużo większa z uwagi na teleporady i brak fizycznego kontaktu lekarza z chorym, a w internecie powstają serwisy pozwalające na „wyklikanie” sobie recepty lub zwolnienia lekarskiego za niewielką opłatą, u wielu osób powstaje pokusa, żeby wykorzystać zwolnienie lekarskie do załatwienia prywatnych spraw lub przedłużenia wypoczynku.

Pracodawcy często są bezradni wobec takich praktyk, albowiem nie zdają sobie sprawy, że tzw. "L4" to nie tylko prawa, ale i obowiązki, za których nieprzestrzeganie grożą pracownikowi konkretne sankcje, w tym m.in. utrata prawa do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego przez cały okres trwania danego zwolnienia lekarskiego, a nawet dyscyplinarne zwolnienie.

Nie tylko rozwiązanie umowy ale też kontrola

W konfrontacji z pracownikiem nadużywającym zwolnień lekarskich pracodawcy często widzą jedynie jedno wyjście jakim jest zwolnienie takiego pracownika z pracy. Takie rozwiązanie jest na ogół dość ryzykowne i czasochłonne, albowiem w wielu przypadkach nie ma możliwości zwolnienia pracownika bez uzasadnionej przyczyny i powstaje konieczność „znalezienia” oraz udokumentowania takiej przyczyny, co nie zawsze jest możliwe.Zbyt pochopne działanie pracodawcy, który podejmie zdecydowanie kroki bez stosownego przygotowania może skutkować obowiązkiem zapłaty odszkodowania lub nawet przywrócenia do pracy danej osoby, natomiast zbyt długi okres pozornej bezczynności może sprawiać wrażenie akceptacji takiego stanu rzeczy lub bezradności pracodawcy. Wszystko to może rozzuchwalać innych pracowników i zachęcać ich do podobnych działań.W walce z nieuczciwymi zwolnieniami dużo skuteczniejsza jest bieżąca kontrola pracowników oraz podnoszenie ich świadomości, połączone z jasnym oraz konsekwentnym postępowaniem w razie stwierdzenia naruszenia.

Kontrola to nie tylko ZUS

Każdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników ma prawo do kontrolowania prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez swoich pracowników we własnym zakresie lub za pośrednictwem podmiotów trzecich.W ramach takiej kontroli można m.in. sprawdzić, czy pracownik przebywa pod adresem wskazanym na zwolnieniu i czynie wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, tj. czy stosuje się do zaleceń lekarza.

Podstawa to konsekwencja działania

Obok kontroli najważniejszym elementem walki z nieprawidłowym wykorzystaniem L4 jest wyciąganie stosownych konsekwencji w razie stwierdzenia naruszenia.Pracodawca ma do dyspozycji szereg „miękkich” działań jak np. rozmowy dyscyplinujące, ale również konkretne sankcje w postaci odmowy wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego lub, jeżeli wypłata już nastąpiła, żądanie jego zwrotu.Niezależnie od wybranych sankcji oraz ich eskalacji, pracodawca powinien się kierować jasnymi zasadami i konsekwencją w działaniu, albowiem tylko takie postępowanie może zapewnić skuteczną walkę z nieprawidłowym wykorzystaniem zwolnień lekarskich oraz w konsekwencji doprowadzić do obniżenia absencji w firmie.

Wsparcie w walce z nieprawidłowościami

Jako profesjonalny podmiot wspieramy przedsiębiorców kompleksowo w zwalczaniu nieprawidłowości w zakresie absencji chorobowej.

Naszym klientom proponujemy pomoc na etapie analizy oraz identyfikacji potencjalnych nieprawidłowości w wykorzystaniu zwolnień lekarskich, a także prowadzimy w ich imieniu kontrole pracowników i doradzamy przy tworzeniu i realizacji procesu zwalczania nieprawidłowości.

Jeżeli potrzebujecie Państwo wsparcia w tym zakresie zapraszamy do kontaktu.