Uprawnienie to przysługuje w tym przypadku bezpośrednio pracodawcy lub osobie przez niego upoważnionej. Nie ma konieczności oczekiwania na kontrolę przez ZUS. Pracodawcy często nie mają świadomości, że przysługuje im takie prawo, a nawet jeżeli zdają sobie z tego sprawę, nie widzą korzyści takich kontroli, a istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których warto kontrolować pracowników na zwolnieniu lekarskim.
Niestety zdarza się nierzadko, że pracownicy nadużywają zwolnień lekarskich, aby uniknąć pracy i ten czas wykorzystać do celów prywatnych (np. remonty, wyjazdy, przedłużanie weekendu). Przeprowadzenie kontroli pozwala wykryć takie nadużycia oraz im przeciwdziałać.
Wykonując kontrolę u pracownika podczas jego zwolnienia chorobowego pracodawca nie traci z nim kontaktu i uzyskuje wiedzę na temat przebiegu jego choroby oraz, co najważniejsze, rekonwalescencji. Pozwala to lepiej przewidzieć moment powrotu do pracy pracownika, co z kolei umożliwia prawidłowe planowanie zastępstwa i ciągłości pracy.
Kontrola może również pomóc pracodawcy w upewnieniu się, że pracownik nie wraca do pracy zbyt szybko i w ten sposób nie naraża siebie lub innych, np. z uwagi na niezaleczony uraz ograniczający zdolność do pracy (taki uraz może skutkować szybkim powrotem na zwolnienie lub nawet wypadkiem przy pracy) albo ryzyko zakażenia współpracowników chorobą zakaźną.
Istotne znaczenie ma również prewencja oraz podnoszenie świadomości wśród pracowników. Z naszego doświadczenia wynika, że zakłady pracy, w których pracodawcy regularnie przeprowadzają kontrole oraz wyciągają konsekwencję w stosunku do pracowników dopuszczających się naruszeń, mają zauważalnie niższy poziom absencji chorobowej, albowiem istnieje świadomość wśród pracowników, że kontrola może zdarzyć się każdemu i w każdym momencie, a pracodawca nie boi się wyciągać konsekwencji wobec pracowników. Powyższe skutkuje tym, że pracownicy rezygnują z nadużyć obawiając się konsekwencji.
Niezależnie od powyższego warto pamiętać, że kontrola pracowników na zwolnieniu chorobowym powinna być przeprowadzana w sposób etyczny i zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Pracownik w szczególności ma prawo do prywatności i ochrony jego danych osobowych, dlatego kontrola powinna być ograniczona tylko do niezbędnych działań i przeprowadzana w sposób dyskretny i profesjonalny.